در مورد کسب درآمد از طریق افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش چه می‌دانید؟ با پیشرفت علم و پررنگ‌تر شدن نقش اینترنت در زندگی مردم، شیوه کسب درآمد آن‌ها نیز تغییر کرده است. قبل از پیدایش گوشی‌های هوشمند و ارتقاء اینترنت، شاید کسی فکرش را هم نمی‌کرد روزی بتوان در خانه نشست و کسب درآمد کرد.

در حال حاضر شرایطی بوجود آمده که به راحتی می‌توان با استفاده از اینترنت، کسب و کار شخصی خود را راه‌اندازی کرد و به درآمد رسید.

کسب درآمد از طریق افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش یکی از شیوه‌های کسب درآمد آنلاین است، که در بستر اینترنت و با استفاده از پلتفرم‌های تبلیغاتی مختلف انجام می‌شود.

در این مقاله در مورد چگونگی کسب درآمد از طریق افیلیت مارکتینگ صحبت خواهیم کرد و مراحل راه‌اندازی این نوع کسب و کار را به شما آموزش خواهیم داد.

مفهوم افیلیت مارکتینگ

قبل از اینکه در مورد کسب درآمد از طریق افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش صحبت کنیم، باید به این سوال پاسخ دهیم: افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ یک روش بازاریابی اینترنتی است. این مدل از بازاریابی، برای کسانی که می‌خواهند به صورت آنلاین کسب درآمد کنند و یک شغل تمام وقت یا پاره‌وقت داشته باشند مناسب است.

به کسانی که از طریق افیلیت مارکتینگ کسب درآمد می‌کنند، افیلیت مارکتر گفته می‌شود. افیلیت مارکترها با تبلیغ خدمات و محصولات وب سایت‌های دیگر و به ازای ترافیکی که به وب سایت تبلیغ‌دهنده ارسال می‌کنند، مقدار مشخصی کمیسیون دریافت می‌کنند.

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی وابسته یکی از قدیمی‌ترین متدهای بازاریابی است. از طرفی نیز جزو آسان‌ترین و ارزان‌ترین کسب و کارها است. زیرا برای کسب درآمد از آن نیازی به تولید محصول ندارید و محیط کارتان می‌تواند خانه خودتان باشد.

تنها کاری که به عنوان یک افیلیت مارکتر باید انجام دهید ایجاد یک ارتباط بین فروشنده و خریدار است. به عبارت ساده‌تر اگر بتوانید خریدار را به فروشنده وصل کنید، سپس خریدار را برای دریافت محصول یا خدمات فروشنده متقاعد کنید، کمیسیون آن را دریافت خواهید کرد.

نکته: در افیلیت مارکتینگ قرار نیست حتما یک محصول را تبلیغ کنیم. نیاز هر وب سایت با وب سایت دیگر متفاوت است. یک افیلیت مارکتر باید مخاطبان خود را برای انجام عمل هدف تبلیغ‌دهنده (خرید، ثبت نام، عضویت در خبرنامه، بازدید از سایت، شرکت در نظر سنجی و غیره) به وب سایت او هدایت کند.

توضیحات بیشتر در مورد افیلیت مارکتینگ را می‌توانید در مقاله افیلیت مارکتینگ چیست؟ مشاهده کنید.

روش کار افیلیت مارکتینگ

حال که با مفهوم افیلیت مارکتینگ آشنا شدید، کمی هم در مورد روش کار و عملکرد این مدل بازاریابی صحبت کنیم و در نهایت مراحل شروع افیلیت مارکتینگ و نحوه کسب درآمد از آن را بررسی کنیم.

عملکرد افیلیت مارکتینگ شامل 3 مرحله اصلی است که عبارتند از:

·   معرفی محصول یا خدمات تبلیغ‌دهنده به مخاطبان خود

·   خرید محصول یا خدمات تبلیغ‌دهنده توسط مشتریان از طریق لینک افیلیت شما

·   دریافت کمیسیون

معرفی محصول یا خدمات تبلیغ‌دهنده به مخاطبان

در اولین مرحله شما باید یک تبلیغ‌دهنده پیدا کنید که محصول یا خدماتی برای عرضه به مصرف کنندگان داشته باشد. پیدا کردن تبلیغ دهنده برای افیلیت مارکترهای مبتدی کار سختی است، بنابراین بهتر است در یک شبکه افیلیت عضو شوند تا دسترسی بهتری به تبلیغ‌دهندگان داشته باشند.

هر شرکت یا تولید‌کننده‌ای برای تبلیغ محصول یا خدمات خود یک برنامه افیلیت دارد که جزئیات مربوط به تبلیغ و نحوه انجام آن در این برنامه درج شده است.

افیلیت مارکترها با بررسی جنبه‌های مختلف یک برنامه افیلیت و نوع فعالیت خود می‌توانند یک برنامه افیلیت را انتخاب و کار خود را به عنوان یک بازاریاب وابسته شروع کنند.

با پیوستن به یک برنامه افیلیت، یک لینک افیلیت به افیلیت مارکترها داده می‌شود که با قرار دادن آن در محتوای پلتفرم تبلیغاتی خود می‌توانند، محصول یا خدمات تبلیغ‌دهنده را تبلیغ کرده و مخاطبان را به وب سایت تبلیغ‌دهنده ارجاع دهند.

خرید محصول یا خدمات تبلیغ‌دهنده توسط مشتریان

پس از اینکه افیلیت مارکترها، لینک افیلیت را در محتوای وب سایت، وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی خود قرار داد و شرایط کلیک مخاطبان روی لینک افیلیت را فراهم کرد، مخاطبان به وب سایت تبلیغ‌دهنده هدایت می‌شوند.

در وب سایت تبلیغ‌دهنده همواره اقدامی در انتظار مخاطبان است. زمانی که مخاطب روی لینک افیلیت مربوط به شما کلیک کند و وارد وب سایت تبلیغ‌دهنده شود، کوکی‌های ردیابی افیلیت در مرورگر او قرار می‌گیرند تا برنامه افیلیت بتواند با استفاده از آن‌ها اقدامات مخاطب را ردیابی کند.

مخاطب می‌تواند بلافاصله پس از ورود به وب سایت تبلیغ‌دهنده، عمل هدف او را انجام دهد یا این کار را به زمان دیگری موکول کند. در هر صورت شما برای کسب درآمد از طریق خرید آن مخاطب، تنها تا پایان زمان انقضای کوکی‌ها فرصت دارید.

دریافت کمیسیون

دریافت کمیسیون توسط افیلیت مارکترها مشروط بر خرید یا انجام عمل هدف توسط مخاطب یا مصرف‌کننده است. اگر در مدت زمان اعتبار کوکی‌ها، مخاطب از طریق لینک افیلیت مربوط به شما خرید کند کمیسیون آن به شما تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: پرداخت کمیسیون در افیلیت مارکتینگ به چه صورت است؟

مراحل شروع افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش و کسب درآمد از آن

تا اینجای کار با افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش، به عنوان یک روش کسب درآمد آنلاین آشنا شدیم و فهمیدیم که برای کسب درآمد از این کار چه فرایندی طی می‌شود.

اگر با دانستن این‌ها تصمیم گرفته‌اید که یک افیلیت مارکتر باشید؛ باید مقدمات شروع آن را آماده کنید. شما باید بتوانید بستری فراهم کنید تا از طریق افیلیت مارکتینگ، محصولات و خدمات دیگران را تبلیغ کرده و کسب درآمد کنید.

در ادامه این مقاله چگونگی شروع افیلیت مارکتینگ را به شما آموزش خواهیم داد. مراحل ابتدایی لزوما به افیلیت مارکتینگ مربوط نیستند، اما برای شروع کار شما به عنوان یک افیلیت مارکتر پیش‌نیاز هستند.

زمینه فعالیت خود را انتخاب کنید

انتخاب زمینه و حوزه فعالیت اولین و مهم‌ترین مرحله برای شروع افیلیت مارکتینگ است. شما قرار نیست یک جمعه بازار راه‌اندازی کنید، باید یک حوزه مشخص انتخاب کرده و روی همان حوزه تمرکز کنید.

حوزه فعالیت شما لزوما نباید به تخصص یا مدرک تحصیلی‌تان مربوط باشد. هر موضوعی که به آن علاقه داشته باشید و بتوانید برای آن محتوا تولید کنید، می‌تواند موضوع فعالیت شما باشد.

در انتخاب حوزه فعالیت خود، این مسئله را در نظر بگیرید که برای مدت زمان طولانی قرار است در آن زمینه کار کنید. با انتخاب یک موضوع اکثر فعالیتتان در راستای تولید محتوا برای آن موضوع است. پس حوزه جذاب و جالبی را انتخاب کنید که مطمئن هستید پس از مدتی از آن خسته نمی‌شوید.

یک پلتفرم برای ارتباط با مخاطبان انتخاب کنید

پس از انتخاب موضوع، نوبت به راه‌اندازی یک پلتفرم برای درج محتوا و جذب مخاطب است. رایج‌ترین پلتفرم‌های مورد استفاده در افیلیت مارکتینگ وب سایت و وبلاگ هستند، اما شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب و توییتر نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای این کار باشند.

به عنوان مثال: اگر بخواهید برای شروع افیلیت مارکتینگ، یک وب سایت برای خود راه‌اندازی کنید، ابتدا باید یک دامنه مناسب برای آن انتخاب کنید. در انتخاب نام دامنه مسائلی مانند کوتاه بودن طول دامنه، املای ساده و مرتبط بودن آن با کارتان را در نظر بگیرید.

طراحی ظاهر وب سایت باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر زیبایی کاربر به راحتی بتواند با آن کار کند. به عبارت دیگر رابط کاربری سایت باید ساده باشد. صفحاتی مانند درباره ما، تماس با ما و قوانین و مقررات سایت هم از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

محتوا تولید کنید

در این مرحله شما توانسته‌اید موضوع فعالیت خود را انتخاب کرده و متناسب با آن یک پلتفرم راه‌اندازی کنید. داشتن یک وب سایت، وبلاگ، پیج اینستاگرام یا کانال یوتیوب بدون محتوا و مخاطب هیچ ارزشی ندارد.

پس گام بعدی تولید محتوا است. شما باید بتوانید محتوای مفید، منحصر بفرد و بروز را در پلتفرم تبلیغاتی خود قرار دهید تا از طریق آن برای خود مخاطب جذب کنید.

محتوای تولید شده توسط شما به نوع پلتفرم تبلیغاتی‌تان بستگی دارد. به عنوان مثال افیلیت مارکتر‌ی که کانال یوتیوب را برای درج محتوا و جذب مخاطب انتخاب کرده است، تنها از طریق تولید محتوای ویدئویی می‌تواند بازدید کانال خود را افزایش دهد.

کسی که از اینستاگرام به عنوان یک بستر تبلیغاتی استفاده می‌کند، محتوا را در قالب عکس، ویدئو و کپشن با مخاطبان به اشتراک می‌گذارد.

در وب سایت‌ها معمولا دست افلیت مارکتر برای درج محتوا بازتر است، چون می‌تواند محتوا را در قالب انواع پست‌های متنی، ویدئویی، تصویری، صوتی و غیره منتشر کند.

در شبکه‌های افیلیت عضو شوید

انتخاب برنامه افیلیت می‌توانست قبل از این مرحله بیاید. به دلیل اینکه دسترسی به برنامه‌های افیلیت کار آسانی نیست و یک افیلیت مارکتر مبتدی به راحتی نمی‌تواند تبلیغ‌دهنده خوب را پیدا کند، پیشنهاد ما این است که در یک یا چند شبکه افیلیت عضو شوید.

یک افیلیت مارکتر با عضویت در یک شبکه افیلیت به راحتی می‌تواند برنامه‌های افیلیت مختلف را ببیند و با تبلیغ‌دهندگان مختلف همکاری کند.

شبکه افیلیت شامل مجموعه‌ای از تبلیغ‌دهنده‌ها و نمایش‌دهنده‌ها است که متناسب با حوزه فعالیت نمایش‌دهنده و نوع محصول یا خدمات تبلیغ‌دهنده، با یکدیگر همکاری می‌کنند.

بیش‌تر بخوانید: شبکه افیلیت مارکتینگ افیلی چیست و چه می‌کند؟

برنامه افیلیت مناسب را انتخاب کنید

کار اصلی یک افیلیت مارکتر در واقع با انتخاب یک برنامه افیلیت شروع می‌شود. اگر برنامه افیلت‌ی در کار نباشد، چیزی هم برای تبلیغ و کسب درآمد وجود ندارد.

محتوای یک برنامه افیلیت شامل فرایند و جزئیات تبلیغ است. اینکه چه محصولی قرار است تبلیغ شود، چه شرایطی برای تبلیغ وجود دارد، این محصول یا خدمات به چه تولید کننده یا شرکتی تعلق دارند، میزان کمیسیون آن چقدر است، همه در برنامه افیلیت مشخص می‌شوند.

در مقاله‌ای تحت عنوان مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب برنامه افیلیت باید بدانید به طور مفصل در مورد چگونگی انتخاب برنامه افیلیت توسط افیلیت مارکترها توضیح داده‌ایم.

و اما مرحله آخر!

کسب درآمد کنید

همه این کارها برای این است که در نهایت شما بتوانید به درآمد برسید. با انتخاب یک برنامه افیلیت مناسب و قرار دادن لینک افیلیت آن در محتوای پلتفرم تبلیغاتی خود می‌توانید کسب درآمد کنید.

اما کسب درآمد از طریق افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش به همین سادگی‌ها هم نیست، شما باید به گونه‌ای با مخاطب خود رفتار کنید که پس از ارجاع به وب سایت تبلیغ‌دهنده، اقدام هدف را انجام دهد. صرفا هدایت کاربر به وب سایت تبلیغ‌دهنده کفایت نمی‌کند، زیرا درآمد شما وابسته به انجام عمل هدف توسط مصرف‌کننده است

منابع: